Szent Iván Nap avagy a Ill.Lovasgazda Családi nap

Június 24.-e különösen kedves nap számomra, mert gyermekkorom jelentős és meghatározó részét Pilisszentivánon töltöttem, ahol minden évben megünneplik Szent Iván napját.

Szent Iván éjszakájának, más néven nyárközép éjszakájának a június 23-áról 24-ére virradó éjszakát nevezik Magyarországon. A történészek a legpogányabb ünnepnek tartják, pedig Keresztelő János egyházi napjához és Szent Iván (tehát Keresztelő János) névnapjához kötődik. Szent Iván éjszakáját a nyári napfordulótól 3 nap választja el, mivel az június 21-re esik az északi féltekén. Korábban a csillagászati nyár kezdete valóban június 24-re esett, de a tropikus időszámítási mód sajátossága és a korábbi naptárreformok következtében szétvált a két ünnep. A napfordulóhoz világszerte világi és egyházi ünnepek kapcsolódnak, mivel ekkor van az év legrövidebb éjszakája és az emberek számára a fény és a sötétség váltakozása mágikus eredettel bírt. A sötétség az elmúlást, a fény pedig a megújulást jelentette, ezért ezen a napon az emberek nagy tüzeket raktak, hogy elűzzék a sötétséget; ekkor kezdődik a csillagászati nyár is. A Szent Iván éjszakához kapcsolódó leghíresebb alkotás a Szentivánéji álom című vígjáték, amelyet 1595-ben William Shakespeare írt. A művet 1863-ban Arany János fordította magyarra. (Forrás: Wikipédia).

Pilisszentivánról a hegyeket nem, de a hagyományokat remélem sikerül átültetni a környékünkre és így senki nem felejti ezt a jeles napot! Szeretettel várunk minden kedves látogatót a Majoros Tanyára június 24.-én!

dr Altsach Rita

 

 

 

III. Lovasgazda Családi Nap

Hosszú hallgatás után jelentkezünk végre! A nagy csend oka, a III. Lovasgazda Családi Nap szervezésének háttérmunkái, amik most kezdődnek csak igazán.
A dátum és a helyszín már megvan (és persze még rengeteg dolog) , de egyenlőre csak ez a két adat nyilvános. Tehát 2017.06.24. Tápióbicske Majoros tanya.
A további részletekkel folyamatosan jelentkezünk!